AKTUALI INFORMACIJA
Cenzūra bus tiriama Seime

Cenzūra bus tiriama Seime

Po to, kai Vasario 16-ąją dalis į renginius atvykusių žmonių sulaukė padidinto policijos dėmesio dėl turimų plakatų, Seime ši tema dar nepamiršta. Žadėjęs, kad bus inicijuotas parlamentinis tyrimas, Seimo narys Dainius Gaižauskas sako savo planų neatsisakantis.

Politikas sako, kad plakatų cenzūravimas renginių metu turėjo būti įtrauktas į komisiją, kuri turėjo atlikti nepaprastosios padėties parlamentinę kontrolę. Deja, Seimas tokios komisijos sudarymui ketvirtadienį nepritarė.

Tačiau „Vakaro žinių” kalbintas „valstietis” D.Gaižauskas tikina, kad pasiduoti neketina. Todėl gali būti rasti kiti sprendimai. Pavyzdžiui, pradėti rinkti parašai atskiram parlamentiniam tyrimui.

„Niekas nesikeičia, ieškosime kitų įstatyminių būdų. Rinksime parašus ir kelsime aktualius klausimus. Galimas ir kitas sprendimas – frakcija turi teisę pakviesti policijos generalinį komisarą Renatą Požėlą arba vidaus reikalų ministrę Agnę Bilotaitę ir paprašyti jų atsakyti į klausimus, kas davė policijai nurodymus tikrinti ar net konfiskuoti žmonių plakatus. Ketiname reikalauti tam tikrų Vidaus reikalų ministerijos institucijų patikrinimų, kad būtų aiškumas ir tai būtų galima paviešinti”, – sakė D.Gaižauskas. Politikas neslepia, kad kol kas didelio pritarimo iš kitų frakcijų nesulaukė.

Apie tai, kad planuoja inicijuoti parlamentinį tyrimą, D.Gaižauskas paskelbė iš karto po Vasario 16-osios. Paprašęs žmonių pasidalinti medžiaga ar informacija apie panašius incidentus minėjimų metu Vilniuje, Seimo narys sulaukė piliečių žinučių gausos.

„Į mane kreipėsi labai daug žmonių, gavau per 1300 žinučių. Žmonės atsiuntė daug vaizdo medžiagos, kurioje matyti, kaip policijos pareigūnai tikrino žmones, kurie nešėsi plakatus. Jie buvo skaitomi ir paimami. Esu tikras, kad vaizdo medžiagą reikia parodyti Seimo nariams ir spręsti klausimą dėl parlamentinio tyrimo.”

Paklaustas, ar dirbant policijoje jis prisimena tokią praktiką, jog renginiuose būtų cenzūruojami plakatai, D.Gaižauskas atsakė, kad taip policija elgtis neturėtų. „Suprasčiau, jeigu policijos pareigūnai reaguotų į tokius plakatus, kuriuose nupiešta svastika, vaizduojama tarybinė simbolika, būtų išreikštas skatinimas smurtauti. Kitaip sakant, jeigu būtų vaizduojama ar skleidžiama tai, kas draudžiama įstatymu. Visais kitais atvejais tokių veiksmų nesuprantu. Policija yra apolitiška, ji negali skirstyti žmonių pagal jų politines nuomones. Juo labiau kad pareigūnai privalo užtikrinti visų Lietuvos piliečių saugumą, nesvarbu, kokias politines pažiūras žmogus turi. Jeigu žmogus eina su kokiu nors plakatu taikiai ir nesmurtaudamas, policijos pareiga yra užtikrinti, kad žmogus būtų apsaugotas nuo kitų. Tačiau jokiu būdu tai neturi būti daroma stabdant žmones ir atiminėjant iš jų plakatus”, – sakė D.Gaižauskas.

Paklaustas, ar plakatų tikrinimo pareigūnai galėjo imtis savarankiškai, ar visgi buvo gavę tokį nurodymą, D.Gaižauskas sakė nemanantis, kad tai buvo pareigūnų iniciatyva: „Nenoriu tikėti, kad tai sugalvojo patys policijos pareigūnai. Manau, buvo duotas nurodymas. Tai patikrinti galime, pradėdami viešą parlamentinį tyrimą. Jo metu galime kviesti konkrečius pareigūnus, kurie paaiškintų, kodėl jie tai darė. Jeigu tai buvo nurodymas iš vadovybės, privalu imtis sankcijų neteisėtų nurodymų davėjų atžvilgiu. Jeigu pavieniai pareigūnai viršijo savo įgaliojimus – taip pat.”

Politikas sako, jeigu nereaguosime dabar, tokia cenzūra gali tapti įprasta. „Kas gali paneigti. Policijoje yra skirtingų žmonių. Vienas gali būti sąmoningas, kitas gali tuos pačius veiksmus atlikti visai kitaip.

Nors policija yra ne politinė organizacija, tai nereiškia, kad jie nebalsuoja. Ar jie nesupainioja pareigų ir savo įsitikinimų… Visko būna. O kad to išvengtume, turi reaguoti parlamentas. Jis turi parodyti, kokios klaidos buvo padarytos. Tai yra demokratinės valstybės principai. Pasiduoti neketiname.

Jeigu niekas nereaguos, užlips ant galvos. Matome tai iš dabartinės valdančiosios koalicijos elgesio. Praėjusioje kadencijoje jie kalbėjo, kaip svarbu suteikti opozicijai jai priklausančius įrankius, o šią savaitę jie atmetė patį skaidriausią opozicijos pasiūlytą įrankį – parlamentinės kontrolės komisijos sudarymą. Ko jie bijo?” – svarsto D.Gaižauskas.

0

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *
Enter Captcha Here :