AKTUALI INFORMACIJA
LGBT mitingui leidimas duotas, šeimos maršui – ne!

LGBT mitingui leidimas duotas, šeimos maršui – ne!

Nors įstatymai suteikia Lietuvos gyventojams teisę kritikuoti valstybines institucijas, realybėje tai kiek išsigimsta. Jau cenzūruojami mitingai ir protestai. Štai šią savaitę vykusiam LGBT bendruomenės mitingui Vilniaus miesto savivaldybė leidimą suteikė skubiai, o už prigimtinę šeimą pasisakančiam Lietuvos šeimų sąjūdžiui dėl leidimų dar kartą reikia kovoti teismuose.

Vilniaus miesto savivaldybei teks įrodyti, ar pagrįstai buvo atšauktas leidimas Šeimų maršui, planuojamam šių metų gegužės 15 d. Vingio parke. Merui viešai pareiškus, kad leidimas atšauktas dėl organizatorių ryšių su Rusija, jokių argumentų savivaldybė nepateikė. Kiek vėliau apžvalgininkas Algimantas Rusteika visgi gavo oficialų išaiškinimą, kuriame sakoma, kad renginys dar tik planuojamas atšaukti. „Iki tol susisteminus informaciją, įrodančią, kaip šio renginio organizatoriai ar šalia jų esantys asmenys toleruoja Rusijos agresiją. Savivaldybė neskuba, kai turėsime susisteminę viską oficialiai – leidimas bus atšauktas.” Beje, pirmą kartą renginys vykęs pernai turėjo vykti prie Seimo, tačiau tą kartą tokia galimybė organizatoriams nebuvo suteikta. Šiandien šis klausimas jau persikėlė į teismą.

– Taip išeina, kad valdžios politiką palaikantiems gyventojams mitinguoti prie Seimo galima, o valdžią kritikuojami nepriimami ir net leidimai atšaukiami? – „Vakaro žinios” paklausė Lietuvos šeimų sąjūdžio vadovo Raimondo Grinevičiaus.

– Mitinguoti teisę turi visi ir prieš jokius mitingus aš nesu nusistatęs. Bet kai prašymas mitingui parašomas savaitės pabaigoje, o leidimas jau išduodamas po kelių dienų… Jeigu taip suteikiamas leidimas vieniems organizatoriams, tokios pačios sąlygos turi būti ir kitiems. Prieš įstatymą visi vienodi.

O štai mums buvo tik pareikšti vieši kaltinimai ryšiais su Rusija ir leidimas atšauktas. Kai paprašėme patvirtinti arba paneigti, sužinojome, kad argumentai bus dar tik renkami. Buvome apkaltinti ir apie leidimo atšaukimą buvo paskelbta avansu – dar nepriėmus sprendimo. Gal kokią informaciją savivaldybės darbuotojai ir renka, gal stebi socialinius tinklus ir taip bando kažką sužinoti.

Aš tokių kaltinimų nevertinu rimtai. Manau, Valstybės saugumo departamentas tinkamai dirba savo darbą, gali pažiūrėti mūsų organizacijos sąskaitas ir matyti, kad ten nėra nė vieno euro nei iš Rusijos, nei iš kokio Seimo nario.

– Valdžios kritikai savaime paverčiami Rusijos agentais?

– Mums Vilniaus meras Remigijus Šimašius iš esmės pirmas metė tokius kaltinimus. Nors vos prasidėjus karui, mes pirmi paskelbėme savo poziciją, taip pat apie pagalbą Ukrainos žmonėms. Užbėgome už akių partijoms ir politikams, matyt, taip sugadinome visą valdančiųjų planą prieš mus.

Kai pagalvoju, su kuo mūsų tik nesiejo. Mačiau, kad mes priskiriami prie kažkokių Marijampolės kriminalinių nusikaltėlių, kurių gyvenime neatpažinčiau gatvėje. Randa visokių ryšių kažkas… Buvome Rusijos, paskui buvome konservatorių projektas, tada „valstiečių”, vienu metu Viktoro Uspaskicho. Po kiek laiko ratas apsisuka ir vėl iš naujo: vėl Rusijos projektas. Neapsisprendžia, kieno čia projektas.

– Tokie kaltinimai išgąsdina dalį žmonių?

– Dalį žmonių tikrai išgąsdina. Pavyzdžiui, Marijampolės bibliotekoje užsisakome salę susirinkimui, bet kai iš vakaro paskambinu, kad išrašytų sąskaitą Lietuvos šeimų sąjūdžiui, išgirstu, kad labai padaugėjo renginių, nėra kam dirbti per mūsų renginį ir pan. Tai tik vienas pavyzdys, su kuo susiduriame. Verslai, įmonės įbaugintos nebendradarbiauti, neturėti su mumis ryšių, neteikti paslaugų.

Blogiausia, kad žmonės neginami. Pavyzdžiui, turiu pokalbio su tyrėju įrašą, kuriame man sakoma, kad už birželio 15 d. Vilniuje vykusius piketus reikia skirti baudas. Prašoma, kad nurodyčiau, kurie gali susimokėti baudas, tuomet jie ir bus nubausti. Vadinasi, nesvarbu, ką nubausti, reikia nubausti ir tiek. Šį įrašą girdėjo ir policijos, ir prezidentūros atstovai. Bet niekam neįdomu.

– Jūs jau pripratote būti laikomas valstybės priešu, Kremliaus agentu, marginalu?

– Galiu pasakyti, kad iki pernai vasaros vidurio aš nebuvau apsilankęs policijoje net dėl menkiausių problemų. Per savo nugyventus 55-erius metus nebuvau jokioje apklausoje ar teisme. Esu turėjęs gal tik dvi nuobaudas už Kelių eismo taisyklių pažeidimus.

– Šiuo metu yra užregistruota peticija, kuria siūloma panaikinti signatarų rentas Rasai Juknevičienei ir Nijolei Oželytei, kritikavusioms Zitos Šličytės Seime pasakytą kalbą ir dėl to palikusioms Signatarų klubą. Ar peticija bus įteikta Seimui, ar tai daugiau visuomenės pareiškimas?

– Ši peticija yra kitų sąjūdžio narių iniciatyva, aš ją palaikau. Peticijos.lt portalo administratoriai įsipareigoja pristatyti peticiją adresatui. Žinoma, tai daugiau simbolinės peticijos, kuriose žmonės gali išsakyti savo nuomonę. Nors kiek žinau, abi šios signatarės ir taip retai dalyvauja klubo veikloje.

Beje, pernai Seimo valdyboje Jurgis Razma pasiūlė iniciatyvą, kad Lietuvoje trūksta patvirtinto peticijų portalo, kur gyventojai galėtų autorizuotai pasirašyti peticiją, atitinkančią visus teisės aktus. Pasveikinau šią iniciatyvą, nes manau, kad tai būtų geras žingsnis dialogo su visuomene link. Deja, praėjus metams niekas tokios idėjos neįgyvendina.

Informacija

Vos parengus straipsnį, su „Vakaro žiniomis” susisiekė R.Grinevičius patikinęs, kad iš Seimo nario J.Razmos gavo informaciją, jog galimybė pateikti peticiją Seimo elektroninėje svetainėje jau veikia. Patikrinome, tikrai veikia. R.Grinevičius sakė, kad greičiausiai pirmoji ar viena pirmųjų čia registruotų peticijų bus prieš Stambulo konvencijos ratifikavimą.

respublika.lt
0

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *
Enter Captcha Here :